Genellikle üretim hollerinde, gıda transfer konveyörlerinde kullanılır. Katkı maddesi kullanmadan son ürün raf ömrünü önemli bir şekilde uzatır.
  • Genel Bilgiler
  • Kullanım Alanları
  • Çalışma Şekli
  • Yedek Parçalar
Steril Air Band Uv. Cihazları ; son paketleme aşamasında ürün yüzeyinde bulunan mikroorganizmaların yok edilmesi ve raf ömrünün uzatılması amacıyla uygulanır.

Bu sistemler sayesinde ürün kalitesi sürekli güvence altına alındığı gibi, HACCP uygulamaları için de etkin sonuçlar elde edilir.

Taşıyıcı bant üzerine uygulanan Steril air band sistemleri, gıda ve içecek üretim alanlarında kap veya şişe kullanılarak paketlenen ürünlerde uygulanır.

Süt ürünleri , kek gibi şeker ihtiva eden ürünler , konserve , cam kavanoz , şişe , kapak vb. birçok ürün paketleme aşamasında mikroorganizmalardan arındırılır.

İsteğe bağlı olarak özel teflon malzemeye sahip, UV-C ışınını etkin şekilde geçirebilen membranlı UV lambalar kullanılabilir. Bu sayede lamba kırılmalarına karşın ürün korunmuş olur.

Bu sistemler sayesinde , ürünün geçtiği alan ve ürününüzün kalitesini sürekli güvence altına aldığınız gibi, HACCP uygulamaları için etkin sonuç alırsınız.
Gıda , içecek üretim fabrikalarında taşıyıcı (konveyör) bant üzerinden geçen ürünlere paketleme aşamasında uygulanır
Cihaz; UV ışınları taşıyıcı band yüzeyine bakacak şekilde konumlandırılır.

Dezenfekte edilecek ürün cihazın altından geçirilerek UV ışınlarına maruz kalır ve ürünün ışın gören yüzeylerinin dezenfeksiyonu yapılır.