AR - GE

Gentra olarak ürün kalitesini artırmak amacıyla, yeni ve pratik çözümler geliştirmek için AR-GE çalışmalarımız çeşitli üniversitelerle yaptığımız ortak projelerle devam etmektedir.

 

Çanakkale Üniversitesi ile yapılan ve devam etmekte olan çalışma ile cihazlarımızın süt üzerindeki etkisi araştırılarak, tad-duyu analiz çalışmaları yapılmıştır. Aynı şekilde Çanakkale Üniversitesi'nin yaptığı ve devam etmekte olan bir başka çalışma ile  portakal suyu üzerine cihazlarımızın etkisi araştırılmaktadır. Bu çalışmaların yapılabilmesi için özel tasarım cihazlarımız imal edilmiştir.

 

Mersin Üniversitesi ve özel bir firma ile baharat ürünleri üzerine çalışma yapılmış ve etkin sonuçlar elde edilmiştir.

 

İzzet Baysal Üniversitesi ile devam eden çalışmada, özel tasarım fotokatalitik reaktör imal edilmiştir. Cihazın çeşitli sıvılar üzerindeki etkisi araştırmaktadır. İzzet Baysal Üniversitesi ile yapılan ve devam eden bir başka çalışmada cihazlarımızın yumurta üzerine etkisini araştırmak amacıyla özel olarak tasarlanan bir cihaz imal edilmiştir ve çalışmalar devam etmektedir.

 

Bilkent Üniversitesi ile yapılan çalışmada cihazlarımızın çeşitli sıvılar üzerindeki etkisi araştırılmıştır.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesindeki GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü Kurumu ile birlikte "Meyan Şerbeti Uygulaması" projesi gerçekleştirilmiş olup, ürün test ve analizleri devam etmektedir.