AR - GE

Gentra olarak ürün kalitesini artırmak amacıyla, yeni ve pratik çözümler geliştirmek için AR-GE çalışmalarımız çeşitli üniversitelerle yaptığımız ortak projelerle devam etmektedir.

Çanakkale Üniversitesi ile yapılan ve devam etmekte olan çalışma ile UV-C ışınlarının süt  üzerindeki etkisi araştırılarak, mikrobiyal yük azalması, tad-duyu analiz çalışmaları yapılmıştır. Aynı şekilde Çanakkale Üniversitesi'nin yaptığı ve devam etmekte olan bir başka çalışma ile  portakal suyu üzerine UV-C ışınlarının etkisi araştırılmaktadır. Bu çalışmaların yapılabilmesi için özel tasarım UV-C cihazı imal edilmiştir. Cihaz içerisinde,  UV-C-254 nm uv ışınını geçirebilen ve UV-C ışınının hemen hemen her madde üzerindeki bozunma-parçalama etkisine karşı dayanıklı olan yüksek teknoloji ürünü malzemeler kullanılmıştır.

Mersin Üniversitesi ve özel bir firma ile baharat sterilizasyonu üzerine çalışma yapılmış ve etkin sonuçlar elde edilmiştir.

İzzet Baysal Üniversitesi ile devam eden çalışmada, özel tasarım fotokatalitik reaktör imal edilmiştir. UV-C lamba, kızılötesi lamba ve standart floresan aydınlatma lambalarının çeşitli sıvılar üzerindeki etkisi araştırmaktadır. İzzet Baysal Üniversitesi ile yapılan ve devam eden bir başka çalışmada UV-C cihazlarının yumurta üzerine etkisini araştırmak amacıyla özel olarak tasarlanan bir UV-C sterilizasyon cihazı imal edilmiştir ve çalışmalar devam etmektedir.

Bilkent Üniversitesi ile yapılan çalışmada ozon lambalarının çeşitli sıvılar üzerindeki etkisi araştırılmıştır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesindeki GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü Kurumu ile birlikte "Meyan Şerbeti Soğuk Sterilizasyon Uygulaması" projesi gerçekleştirilmiş olup, ürün test ve analizleri devam etmektedir.